Gdy nadchodzi wieczór pora na codzienne rytuały. Bajki na dobranoc są jednym z nich. Dzieci lubią taką  przewidywalność i szybko się jej uczą. Pozwala  im się to wyciszyć, uspokoić i przygotować na jakże ważny dla nich sen. Każda mama ma swój sposób na wspólny wieczór, bo i każde dziecko to mały indywidualista.

Kąpiel jest zazwyczaj sygnałem, że rozpoczęły się przygotowania do snu. Cieplutka woda, ulubione zabawki. W tym momencie rozpoczynamy też codzienną pielęgnacje skóry dziecka.

Następnie pora na łóżeczko gdzie czeka już cieplutka pościel, leciutka kołderka lub miękki kocyki. To wszystko powinno kojarzyć się dziecku z wygodą, przyjemnością. Dzięki temu maluszek chętniej zaśnie i będzie spokojniejszy. Bo czas i jakość snu to kluczowy element w prawidłowym rozwoju dziecka na każdej płaszczyźnie. Nie od dziś przecież wiadomo że sen to zdrowie.

bajko na dobranoc

Ale zanim maluch zamknie oczka, mamy idealną chwilę na jego wszechstronny rozwój. I jest to banalnie proste wystarczy bowiem wsiąść do ręki…książkę!

Czytanie dzieciom wpływa zarówno na ich rozwój intelektualny jak i kształtowanie odpowiednich wzorców. Uczy rozróżniać dobro od zła, pobudza ich wyobraźnie i rozwija zachowania społeczne. Ze względu na różny styl każdego z autorów, książki doskonale rozwijają słownictwo,  doskonalą język i wspomagają naukę mowy.

Tylko którą książkę wybrać? Na rynku mamy mnóstwo pozycji dedykowanych dla dzieci i każda z nich przekazuję wartościowe treści.  My proponujemy Wam jednak kilka mniej znanych tytułów z podziałem na wiek odbiorcy, które w naszym odczuciu nie tylko uczą dzieci ale też spodobają się im od strony wizualnej.

Wiek 0-1


1. Małachowska Zofia – Książeczki kontrastowe. Zwierzęta wokół nas.

“Książeczki kontrastowe” to seria przeznaczona dla dzieci od 3 miesiąca życia.
Świat widziany oczami maluszka jest dwuwymiarowy i nieostry i dlatego pierwsze książeczki są oparte na biało-czarnym kontraście. Wystarczy pokazać dziecku obrazek i opowiedzieć mu o świecie, który je otacza.


Wiek 1-3 lata


2. Anita Głowińska, Seria: Kicia Kocia

„Kicia Kocia” to seria książeczek stworzona z myślą o najmłodszych. Opowiada o rezolutnej kotce i jej przyjaciołach. Wspólnie z Kicią Kocią dziecko odkrywa świat i uczy się poruszać w codziennym życiu. Książka znalazła się na liście „10 wspaniałych” według kwartalnika RYMS oraz na ZŁOTEJ LIŚCIE książek polecanych przez Fundację „Cała Polska czyta dzieciom”

3. Marta Galewska – Kustra  „Pucio uczy się mówić”
Poznajcie Pucia i jego wesołą rodzinkę! Ten sympatyczny maluch stanie się ulubionym towarzyszem Waszego dziecka w stawianiu pierwszych kroków w nauce mowy! Książka celowo prosta w formie i wzbogacona pięknymi ilustracjami, w naturalny sposób wspiera rozwój mowy dziecka. Jest ona adresowana do najmłodszych dzieci, które stawiają pierwsze kroki w nauce, a także do tych nieco starszych z opóźnionym rozwojem mowy.
„Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych” to czwarta po „Wierszykach ćwiczących języki”, „Z muchą na luzie ćwiczymy buzie” oraz „Zeszytowym treningu mowy” książka z serii „Uczę się: mówić, wymawiać, opowiadać”.
4. Chaud Benjamin, Susso Eva, Seria: BINTA, LALO, BABO

Babo chce, Binta tańczy i Lalo gra na bębnie: trzy oszczędne w słowach ale pełne kolorów, dźwięków, obrazów i pozytywnej energii książeczki o wesołej rodzince. Stają się inspiracją do wspólnej rodzinnej zabawy. Bo na pewno znacie jeszcze więcej niezwykłych odgłosów otaczającego świata!

 

Wiek 4-6 lat:


5. Aleksandra Cieślak  “Co wypanda, a co nie wypanda”

 
Rozbrajający poradnik dobrego wychowania dla najmłodszych. Każda panda dobrze wie, co wypanda, a co nie. Najwyższy czas, by dowiedziały się tego także ludzkie dzieci. Pomoże im w tym ta pouczająca książeczka.

6. Wanda Chotomska ” Tadek niejadek”

Rymowana opowiastka o chłopczyku, który nie miał apetytu i jadł tak mało, że kiedy wziął do ręki balonik z helem… odleciał razem z nim! Tadek nie ma wyjścia – żeby powrócić na ziemię, musi zacząć jeść. I odkrywa, że jest to całkiem przyjemne! Idealna pozycja dla rodziców małych niejadków.

 

 7. Ostrowicka Beata ” Lulaki. Pan Czekoladka i przedszkole, czyli ważne sprawy małych ludzi”

Urocza książeczka, która może w znakomity sposób ułatwić maluchowi oswojenie się z przedszkolem. Opowiada o jednym, ciekawym dniu z życia przedszkolaka. Szczególnie polecana rodzicom dzieci w wieku młodszym przedszkolnym. Książka wpisana na złotą listę Fundacji ABC, prowadzącej akcję “Cała Polska czyta dzieciom”

 

Wiek 6-10 lat


8. Aleksandra i Daniel Mizielińscy “Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”
Imponujący atlas w stylu ilustrowanych map dawnych podróżników.
 Ta książka zabierze was w niezwykłą podróż dookoła świata. Odkryjecie najciekawsze zakątki świata i zachwycicie się jego różnorodnością.
51 ogromnych map poprowadzi was przez 42 kraje i 6 kontynentów. Na każdej z nich znajdziecie niezliczone ilustracje, szczegóły i ciekawostki, które przeniosą was w wyjątkowe miejsca i sprawią, że zapragniecie dowiedzieć się jeszcze więcej. Udanej podróży!
9. Widmark Martin, Willis Helena, Seria ” Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”
Akcja książek rozgrywa się w małym miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać. Duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nawet najbardziej oporni mali czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach.Ksiązki z serii “Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce.
10. Wanda Markowska, Anna Milska – “Baśnie z dalekich wysp i lądów”

Baśniach, że są cudowne i pożyteczne. I właśnie takie są baśnie zebrane w tym tomie. Cóż może być bowiem bardziej cudownego dla małego, ale i dorosłego czytelnika niż magiczne opowieści z egzotycznych krain Ziemi?  Wsłuchajcie się uważnie: ze stron tej książki płyną odgłosy dżungli, słychać szum fal ciepłych mórz, gwar wschodnich targowisk… Niezwykłe krajobrazy, kultury, mówiące zwierzęta, czarownicy, maharadżowie, biedacy – a wszystko to zaklęte w zadziwiające historie, które oszałamiają i zaciekawiają magią i przygodami, ale przynoszą też doświadczenia pokoleń dalekich ludów i mądrość najgłębszą, tę, która będzie darem na resztę życia. Uczą wiary w dobro i sprawiedliwość, w miłość i przyjaźń. Dają dziecku – na początku jego drogi życiowej – ładunek optymizmu: nawet jeżeli dzisiaj jesteś bezdomny, bezradny i ubogi, jutro – kto wie?

bajki na dobranoc

Miłego czytania!

Pom-Pom Team

Nasze produkty możesz kupić tu: